“Azərsu” ASC 2019-cu ili 592,488 milyon manat xalis zərərlə başa vurub
“Azərsu” ASC 2019-cu ili 592,488 milyon manat xalis zərərlə başa vurub.
“Report” qurumun maliyyə hesabatına istinadən xəbər verir ki, bu, 2018-ci illə müqayisədə 23,4% çoxdur.
Son nəticədə səhmdar cəmiyyətinin yığılmış zərəri 9,3% artaraq 6 977,191 milyon manata çatıb.
Ötən il “Azərsu”yun içməli su və kanalizasiya xidmətinin satışından gəlirləri 193,036 milyon manat (əvvəlki ilə nisbətən 9,3% çox), satışlarının maya dəyəri 108,372 milyon manat (16,6% çox), inzibati xərcləri 31,352 milyon manat (36,4% az), satış və paylanma xərcləri 103,115 milyon manat (35,5% çox), digər əməliyyat xərcləri 538,689 milyon manat (9,3% çox), məzənnə fərqindən zərəri 13,325 milyon manat (əvvəlki il gəlir olub), digər gəlirləri 12,072 milyon manat (54,1% az), maliyyə xərcləri 2,713 milyon manat (20,6% çox), icarə öhdəlikləri üzrə faiz xərcləri 54 min manat (əvvəlki il olmayıb), mənfəət vergisi ödəmələri üzrə qənaəti isə 24 min manat (əvvəlki il vergi ödəyib) təşkil edib.
Bu il yanvarın 1-nə “Azərsu”yun aktivləri 911,937 milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 0,7% azdır. 2019-cu ildə səhmdar cəmiyyətinin öhdəlikləri 16,2% azalaraq 586,368 milyon manata düşüb, balans kapitalı isə 48,8% artaraq 325,569 milyon manata çatıb.
Xatırladaq ki, “Azərsu” 2004-cü ildə yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı 400 milyon manatdır. Səhmdar cəmiyyəti 100% dövlətə məxsusdur və ölkədə su təchizatı, içməli suyun təchizatı və kanalizasiya xidmətlərinin həyata keçirilməsi sahəsində dövlət siyasətini və strategiyasını həyata keçirən təbii inhisarçıdır. Qurumun əsas funksiyalarına suyun mənbələrdən çıxarılması, ölkə ərazisində istehlakçıların istifadəsi, paylanması və satışı təmizlənməsi və suyun xüsusiyyətlərinin sabitləşdirilməsi daxildir.