Bu obyektlərdə qaydalar pozulub - SİYAHI
Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş koronavirusun (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlərin icrasına nəzarət məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən ictimai iaşə və qida məhsullarının ticarəti ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektlərində reydlər davam etdirilir.
AQTA-dan Mia.az-a verilən məlumata görə, agentlik əməkdaşları tərəfindən iyulun 27-si Bakıda, eləcə də regionlarda fəaliyyət göstərən 55 ictimai iaşə obyekti, 173 ərzaq satışı mağazası olmaqla ümumilikdə 228 müəssisədə reyd keçirilib. Sahibkarlıq subyektlərinə qida təhlükəsizliyi sahəsində qanunvericiliyin tələbləri izah edilib, icrası məcburi göstərişlər və maarifləndirici tövsiyələr verilib.
Reyd keçirilən obyektlərdən 75-də Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş metodiki göstərişlərin tələblərindən irəli gələn bir sıra qaydalara əməl olunmaması və kobud şəkildə pozulması faktları aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktlarla bağlı həmin müəssisələr barədə qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində inzibati tədbirlər görülüb. Sözügedən müəssisələr arasında daha çox uyğunsuzluqlar aşkar edilən ictimai iaşə və ərzaq mağazaları aşağıdakılardır.
“Grandmart”, “Ruzi”, “EF”, “Aqil”, “Maşallah”, “Nar” marketlər, Qədirov Qədir Möhlət oğluna, Sadıqov Sənan Rafiq oğluna, Əsədov Şahlar Məstan oğluna, Səfiyev Babək Əli oğluna məxsus ərzaq mağazaları
◾ Sumqayıt şəhərində “Okean”, “Bərzan”, “Həyat” marketlər, “Ucar təndir evi”
◾ Qusar rayonunda “Sevimli”, “Star” marketlər, “Edelveys”, “Xıdır”, “Diamond”, “İmperial” restoranları
◾ İsmayıllı rayonunda “Xəzri istirahət mərkəzi”, “Lahıc Forest”, “Palıdlı”, “Qızıldərə”, “Dağ şəlaləsi”, “Sərin” restoranları, Məhərrəmov Mehman Ramiz oğluna, Fətəliyev Əkbər Variz oğluna məxsus kafelər, “Bizim” market