Daha 80 obyektdə pozuntular üzə çıxdı - Siyahı
Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş koronavirusun (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlərin icrasına nəzarət məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən ictimai iaşə və qida məhsullarının ticarəti ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektlərində reydlər davam etdirilir.
AQTA-dan Mia.az-a verilən məlumata görə, Agentlik əməkdaşları tərəfindən iyulun 24-ü Bakıda, eləcə də regionlarda fəaliyyət göstərən 47 ictimai iaşə obyekti, 176 ərzaq satışı mağazası olmaqla ümumilikdə 223 müəssisədə reyd keçirilib. Sahibkarlıq subyektlərinə qida təhlükəsizliyi sahəsində qanunvericiliyin tələbləri izah edilib, icrası məcburi göstərişlər və maarifləndirici tövsiyələr verilib.
Reyd keçirilən obyektlərdən 80-də Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş metodiki göstərişlərin tələblərindən irəli gələn bir sıra qaydalara əməl olunmaması və kobud şəkildə pozulması faktları aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktlarla bağlı həmin müəssisələr barədə qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində inzibati tədbirlər görülüb. Sözügedən müəssisələr arasında daha çox uyğunsuzluqlar aşkar edilən ictimai iaşə və ərzaq mağazaları aşağıdakılardır.
“Fərid”, “Star”, “Qaqo”, “Şirin”, “Panda”, “Qardaşlar”, “Kübar” marketlər, Əliyev Mübariz Həsən oğluna, Rüstəmova Qəmzə Hacı qızına, Salmanov İsi Məhərrəm oğluna məxsus ərzaq mağazaları
Sumqayıt şəhərində “Rafiq” və “El” marketlər
Şabran rayonunda “Rəhimli” kafe, Cavadov Gündüz Qənbər oğluna, İsmayılov Taleh Hacı oğluna, Əliyev Tural Fizuli oğluna məxsus kafelər, İsayeva Maidat Azər qızına məxsus şirniyyat mağazası
Xaçmaz rayonunda Hüseynov Ramin Şəfayət oğluna, Hüseynov Yavər Həzrət oğluna, Əhmədov Murad Hakim oğluna, Şərifov Kamal Mahmudağa oğluna, Burcəliyev Mövlan Gəncəli oğluna məxsus ət satışı mağazaları