Bu kafe və mağazalarda qaydalar pozuldu - SİYAHI
Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş koronavirusun (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlərin icrasına nəzarət məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən ictimai iaşə və qida məhsullarının ticarəti ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektlərində reydlər davam etdirilir.
AQTA-dan Mia.az-a verilən məlumata görə, qurumun əməkdaşları tərəfindən 17 iyul 2020-ci il tarixində Bakıda, eləcə də regionlarda fəaliyyət göstərən 42 ictimai iaşə obyekti, 180 ərzaq satışı mağazası olmaqla ümumilikdə 222 müəssisədə reyd keçirilib. Sahibkarlıq subyektlərinə qida təhlükəsizliyi sahəsində qanunvericiliyin tələbləri izah edilib, icrası məcburi göstərişlər və maarifləndirici tövsiyələr verilib.
Reyd keçirilən obyektlərdən 75-də Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş metodiki göstərişlərin tələblərindən irəli gələn bir sıra qaydalara əməl olunmaması və kobud şəkildə pozulması faktları aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktlarla bağlı həmin müəssisələr barədə qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində inzibati tədbirlər görülüb. Sözügedən müəssisələr arasında daha çox uyğunsuzluqlar aşkar edilən ictimai iaşə və ərzaq mağazaları aşağıdakılardır.
“Sevimli Dad”, “Orxan, “Yaşıl”, “Şeyla”, “Alvadi”, “Əli”, “Qırmızı” marketlər, Şirinov Ənvər İsgəndər oğluna, İbrahimov Elşən İsrayıl oğluna, Nuruyeva Səyalə Şirin qızına, Hüseynov Cavid Saleh oğluna, Zülfüqarov Şahin Kamil oğluna və Hüseynova Ceyhunə Hidayət qızına məxsus ərzaq mağazaları