Bu obyektlərdə qaydalar pozulub - SİYAHI
Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş koronavirusun (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlərin icrasına nəzarət məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən ictimai iaşə və qida məhsullarının ticarəti ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektlərində reydlər davam etdirilir.
AQTA-dan Mia.az-a verilən məlumata görə, agentlik əməkdaşları tərəfindən iyulun 14-ü Bakıda, eləcə də regionlarda fəaliyyət göstərən 39 ictimai iaşə obyekti, 178 ərzaq satışı mağazası olmaqla ümumilikdə 217 müəssisədə reyd keçirilib. Sahibkarlıq subyektlərinə qida təhlükəsizliyi sahəsində qanunvericiliyin tələbləri izah edilib, icrası məcburi göstərişlər və maarifləndirici tövsiyələr verilib.
Reyd keçirilən obyektlərdən 94-də Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş metodiki göstərişlərin tələblərindən irəli gələn bir sıra qaydalara əməl olunmaması və kobud şəkildə pozulması faktları aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktlarla bağlı həmin müəssisələr barədə qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində inzibati tədbirlər görülüb. Sözügedən müəssisələr arasında daha çox uyğunsuzluqlar aşkar edilən ictimai iaşə və ərzaq mağazaları aşağıdakılardır.
“Spar” (Sabunçu rayonu), “Nəzrin”, “Mircivan”, “025”, “Dörd yol”, “Sərfəli” marketlər, Namazova Limuzər Hacı qızına, Əkbərov Nazim Əkbər oğluna, Abuzərov Şamo Məmmədağa oğluna, Bayramov Əhməd Tofiq oğluna, Əliyev Nizami Surxay oğluna, Vəliyev Elnur Arif oğluna, Zeynalov Xəqani Rafiq oğluna və Əliyev Sahib Xanməmməd oğluna məxsus ərzaq mağazaları
◾ Qusar rayonunda Süleymanov Süleyman Rahib oğluna məxsus market, Əlimətov Əlimət Ağabala oğluna məxsus kafe, “Edelveys” restoranı
◾ Quba rayonunda Məmmədov Çingiz Cəlal oğluna, Ağaverdiyev Ceyhun Cavid oğluna, Hacıyev Anar Məmmədpaşa oğluna məxsus kafelər, Paşayev Sərxan Bayramqulu oğluna məxsus market
◾ Şabran rayonunda Məhərrəmov Ruslan Əlövsət oğluna, İsmayılov Emin Sədrəddin oğluna məxsus marketlər, İsmayılov Sədrəddin İsmayıl oğluna məxsus dönərxana (fəaliyyəti məhdudlaşdırılmışdır), “Ləzzət” dönər evi, “Sahil”, “Bulaq” və “Qala” restoranları
◾ İsmayıllı rayonunda “Səma”, “Narnia”, “Cənnət bulağı” restoranları, “Relax” kafe və Abdullayev Ağarəhim Ağadadaş oğluna məxsus yeməkxana
◾ Şamaxı rayonunda Mustafayev Elşən Gülpaşa oğluna, Dəmirov Cəllad Cəlil oğluna, Fətəliyev Xəqani Gülbəsər oğluna, İmanov Əli Xosrov oğluna, Manafov Ağasəfər Ağacəfər oğluna və Abdulrahmanov Alxas Mirbaba oğluna məxsus yeməkxanalar, “Ata yurdu”, “Vasif”, “Valeh məkan”, “Rövşən”, “Retro” və “555” kafelər, Xəlilov Salman Əliəvəz oğluna məxsus kafe, “Zəm zəm” restoranı
◾ Hacıqabul rayonunda Rəhimov Şikar Ağali oğluna, Rəhimov Mübariz Musa oğluna və İsmayılov Arif İsmayıl oğluna məxsus ərzaq mağazaları, Səlimov Sabir Tofiq oğluna və Rüstəmov Mikayıl İsmayıl oğluna məxsus kafelər