Daha 95 obyektdə qanun pozuntuları üzə çıxdı
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) əməkdaşları Bakıda, eləcə də regionlarda fəaliyyət göstərən 51 ictimai iaşə obyekti, 110 ərzaq satışı mağazası olmaqla ümumilikdə 161 müəssisədə reyd keçirib.
Reyd keçirilən obyektlərdən 95-də Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş metodiki göstərişlərin tələblərindən irəli gələn bir sıra qaydalara əməl olunmaması və kobud şəkildə pozulması faktları aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktlarla bağlı həmin müəssisələr barədə qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində inzibati tədbirlər görülüb. Sözügedən müəssisələr arasında daha çox uyğunsuzluqlar aşkar edilən ictimai iaşə və ərzaq mağazaları aşağıdakılardır.
“Cavid”, “Neptun” (Tblisi prospekti), “Neptun” (C.Məmmədquluzadə küçəsi), “Sweet home”, “Ucuz”, “Ailə”, “Dadaş”, “Elnur”, “Möcüzə”, “Qarabağ” marketlər, Novruzov Adil Ağabala oğluna, Aslanova Fatimat Əhməd oğluna, Hüseynova Xuraman Güloğlan oğluna, Quliyeva İradə Kamal qızına, Əliyeva Şəfəq Hüseynağa qızına, Eyyubov Rüstəm Nüsrət oğluna, Kazımova Humay Fəttah qızına, İmanov Fikrət Şahbala oğluna, Əliyeva Sənubər Tanrıverdi oğluna, Vəliyev Sənan Məhiyəddin oğluna məxsus ərzaq mağazaları, “İnkişaf-İnvest İstehsalat Kommersiya” firmasına məxsus 28 May bazar, "Sabunçu-Bazar" ASC-yə məxsus 5 saylı Kolxoz bazar, "Çamaşırxana kombinatı" ASC-yə məxsus Kəndli Yarmarkası, "Əlincə A" MMC-yə məxsus Biləcəri bazar, "Təbriz" kiçik müəssəsinə məxsus Keşlə bazar, "Ticarət mərkəzi-6" ASC-ə məxsus 6 saylı bazar, Adil Paşayev Süleyman oğluna məxsus 15 saylı bazar, "Sahil Ticarət" MMC-yə məxsus Sahil bazar, "Qaya M LTD" MMC-yə məxsus Yaşıl bazar, "Şamxal" kiçik müəssisəsinə məxsus Binə bazar, "Xəyal" Ticarət mərkəzində fiziki şəxs Xəyal Rəcəbli Fikrət oğluna məxsus Maştağa bazar, “Nəzrin-E” MMC-yə məxsus bazar, “Kəngərli” firmasına məxsus bazar, "Suraxanı-Bazarı" ASC-yə məxsus Suraxanı bazarı, "Vüqar-2" firmasına məxsus bazar
◾ Sumqayıt şəhərində “Bakı” və “Stop” ərzaq mağazaları
◾ Quba rayonunda Rzayeva Gülüstan Mirsaleh qızına məxsus market, Əfruz Rövşən Sevda Murtuz qızına məxsus şirniyyat mağazası, Məmmədov Zöhrab Əhmədağa oğluna və Səfərəliyev Nazim Kazım oğluna məxsus kafelər
◾ Salyan rayonunda “Səma”, “Bərəkət” və “Mini” marketlər, İsmayılova Sevindik Əvəzağa oğluna məxsus kafe
◾ İsmayıllı rayonunda “Qoşa bulaq”, “434”, “Azad”, “Final” marketlər, Adıgözəlov Murad İlham oğluna məxsus ət satışı mağazası, “Kəndimiz” və Ağayev Elşən Məhəbbət oğluna məxsus kafelər
◾ Göyçay rayonunda “Bolluq”, “Ruzi” marketlər, Qasımov Rəşad Çingiz oğluna, İsmayılov Ağababa Məhəmməd oğluna məxsus ərzaq mağazaları, Nəzərov Şahsuvar Eldəniz oğluna məxsus kafe, İbadov Babək Abdulla oğluna məxsus şirniyyat mağazası