Bu obyektlərdə pozuntular aşkarlandı - Siyahı
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) əməkdaşları Bakıda, eləcə də regionlarda fəaliyyət göstərən 68 ictimai iaşə obyekti, 181 ərzaq satışı mağazası olmaqla ümumilikdə 249 müəssisədə reyd keçirib.
AQTA-dan Mia.az-a verilən məlumata görə, sahibkarlıq subyektlərinə qida təhlükəsizliyi sahəsində qanunvericiliyin tələbləri izah edilib, icrası məcburi göstərişlər və maarifləndirici tövsiyələr verilib.
Reyd keçirilən obyektlərdən 98-də Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş metodiki göstərişlərin tələblərindən irəli gələn bir sıra qaydalara əməl olunmaması və kobud şəkildə pozulması faktları aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktlarla bağlı həmin müəssisələr barədə qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində inzibati tədbirlər görülüb. Sözügedən müəssisələr arasında daha çox uyğunsuzluqlar aşkar edilən ictimai iaşə və ərzaq mağazaları aşağıdakılardır.
“Bolmart” (Xətai rayonu), “Qardaşlar”, “Yeni market”, “Elita”, “Step”, “025”, “Baba”, “Bazarstore” (Xətai rayonu), “Al market” (Xətai rayonu), “Buta”, “Aqil” marketlər, Əhədov Əlizadə Mənəf oğluna, Həşimov Vüsal Qılman oğluna, Nəcəfov Vüsal Mirzağa oğluna, Hüseynov Cavid Saleh oğluna, Hacıyev Şəhruz Əsgər oğluna, Əlizadə Asif Nazim oğluna, Məmmədov Qulu Mirzə oğluna, Hümbətov Xəqani Məhəmmədəli oğluna, Əliyeva Ülviyyə Həsən qızına məxsus ərzaq mağazaları
Abşeron rayonu, Xırdalan şəhərində “Al” market
Bərdə rayonunda Süleymanov Rəşid Salman oğluna məxsus yeməkxana, İsiyev Rafael Qalib oğluna məxsus “Samux” və Həsənov Rüfət Eldəniz oğluna məxsus “Uğur” marketlər, Adıgözəlov Şamxal Zaur oğluna, Əliyev İlham Əlisəfa oğluna, Həsənov Vüsal Sərdar oğluna, Əkbərli Kənan Azər oğluna, Məlikov Bəhlul Vəli oğluna, Bayramov Asim Nadim oğluna, Sadıqov Sadiq Bakir oğluna, Qurbanov Elgiz Mehralı oğluna, Həsənov Musa Xanlar oğluna və Qurbanov Şahin Əli oğluna məxsus ərzaq mağazaları, Əhmədov Zahid Habil oğluna, Zeynalov Səxavət Əli oğluna, Həsənov Tural Nizami oğluna, Qasımov Dadaş Mürşüd oğluna, Səmədov Elman Həsən oğluna, Mirzəyev Məhəmməd Məhəmməd oğluna, Bəylərov Habil İldırım oğluna, Əlihüseynov Əfqan Sultan oğluna, Əliyev Niyaməddin Nazim oğluna, Kərimov Murad Maarif oğluna məxsus kafelər