Energetika naziri OPEC və qeyri-OPEC ölkələri nazirlərinin iclasında iştirak edəcək
İyunun 6-da Bakı vaxtı ilə saat 16:00-da OPEC, 18:00-da isə "OPEC+" ölkələri nazirlərinin video-konfrans formatında iclasları keçiriləcək. OPEC və qeyri-OPEC ölkələri nazirlərinin iclasında Energetika naziri Pərviz Şahbazov da iştirak edəcək.
Energetika Nazirliyindən Mia.az-a verilən məlumata görə, "OPEC+" nazirlərinin iclasında qlobal neft bazarının vəziyyəti, inkişaf tendensiyaları, hasilatın azaldılması öhdəliklərin icrası müzakirə ediləcək. Həmçinin "OPEC+" üzrə gündəlik neft hasilatının 9,7 mln. barel azaldılması ilə bağlı mövcud "Əməkdaşlıq Bəyannaməsi"nin müddətinin iyundan sonra uzadılması məsələsinə baxılması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, "OPEC+" ölkələri nazirlərinin 2020-ci ilin 9 və 12 aprel tarixlərində keçirilən görüşlərinin nəticəsi olaraq gündəlik xam neft hasilatının may-iyunda 9,7 mln. barel, iyul-dekabrda 7,7 mln. barel, 2021-ci ilin yanvar – 2022-ci ilin aprelində isə 5,8 mln. barel azaldılmasını nəzərdə tutan "Əməkdaşlıq Bəyannaməsi" qəbul edilib. Bu qərara uyğun olaraq iyul ayından başlayaraq istehsal kvotalarının tədricən yumşaldılması və ilin sonunadək "OPEC+" üzrə gündəlik hasilatın 2 mln. barel artırılması nəzərdə tutulurdu.
Dünya neft bazarının sabitləşdirilməsi məqsədilə ilk dəfə olaraq böyük həcmlərdə öhdəliklər götürmüş Azərbaycanın kvotası isə may-iyun ayları üzrə 164 min barel təşkil edir. Azərbaycan gündəlik xam neft hasilatını 554 min barel həcmində saxlamaq öhdəliyinə müvafiq olaraq mayın 1-dən gündəlik neft hasilatını azaldır.