Azərbaycanda Almaniya bankının ofisi bağlanıb
Almaniyanın KfW inkişaf bankının Azərbaycandakı ofisi 2021-ci ilin yanvar ayından fəaliyyətini dayandırıb.
Ofisin rəhbəri Natiq Abdullayev bunun səbəbi kimi Azərbaycanda həyata keçirilən layihələrin başa çatmasını göstərib: “Yeni layihələrə və sazişlərə dair danışıqlar aparılmayıb”.
Həmin layihələrdən ötən il başa çatdırılan sonuncusu Gəncə və Şəki şəhərlərinin su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulmasını nəzərdə tutaraq “Açıq kommunal infrastrukturu proqramı” çərçivəsində hökumətlə birgə həyata keçirilib. Belə ki, KfW-nin ayırdığı kredit hesabına Şəkinin içməli su tələbatının 60 faizi, Gəncənin isə 40-50 faizi qarşılanacaq. Bu rəqəmləri 100 faizə çatdırmaq üçün qalan işlər dövlət büdcəsi hesabına görülməlidir.
Bütövlükdə su təchizatı ilə bağlı KfW hökumətə ümumi məbləği 137 milyon avro olan iki kredit ayırıb. Bunların birincisi 2006-cı ilin oktyabr ayında Bern şəhərində imzalanmış müqaviləyə görə 37 milyon avro həcmində 10 ili güzəştli şərtlərlə olmaqla 40 il müddətinə illik 0,75 faizlə, ikincisi də 2012-ci ilin dekabr ayında imzalanmış müqaviləyə əsasən 3 ili güzəştli şərtlərlə olmaqla 12 il müddətinə illik 1,96 faizlə ayrılıb.
Bununla yanaşı, xaricdən yalnız texniki səciyyəli layihələr üçün kredit cəlb etmək barədə yeni siyasətə uyğun olaraq hökumət KfW-nin alternativ enerji mənbələrinin inkişafına dair 130 milyon avroluq, su təchizatı proqramına əlavə maliyyə üçün 250 milyon avroluq, sahibkarlığın inkişafına dair 5 milyon avroluq kreditlərindən imtina etmişdi. Bütövlükdə 2012-ci ildən sonra həmin bankdan yeni kreditlər cəlb olunmayıb.
Bununla belə işğaldan azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması üçün hökumətin xaricdən maliyə vəsaiti cəlb etmək siyasətinə müvəqqəti yumşalma gətiriləcəyi istisna deyil.
“Azərbaycan hökuməti maliyyə dəstəyi üçün banka müraciət edərsə, veriləcək təkliflərə baxmağa hazırıq”, - deyə KfW təmsilçisi N.Abdullayev qeyd edib.
Qeyd edək ki, 1994-cü ildən başlayan birgə əməkdaşlıq müddətində KfW Azərbaycanda müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsinə 240 milyon avrodan artıq vəsait ayırıb/Report.