Sabir bankir Cahangir Hacıyev 21 nəfərlə birlikdə növbəti dəfə hakim önünə çıxarılıb.
Musavat.com xəbər verir ku, "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC-nin İdarə Heyətinin sabiq sədri Cahangir Hacıyev və onunla birlikdə ittiham edilən şəxslərin cinayət işi üzrə məhkəmə iclası Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində baş tutub.
Hakim Faiq Qəniyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə şahid qismində Həbib Qafarov ifadə verib.
Şahid bildirib ki, daha əvvəl Azərbaycan Beynəlxalq Bankının "Mərkəz" filialında xəzinadar işləyib. O, bankda müştərilərin gətirdiyi kassa məxaric orderləri və qəbzləri qəbul etdiyini deyib: "25 il bankda işləmişəm. Çalışdığım dövrdə heç bir müştəriyə kassadan çeksiz pul verməmişəm".
Şahid təqsirləndirilən Cahangir Hacıyevi tanımadığını deyib.
Vaqif Abbasov isə şahid qismində dindirilən zaman deyib ki, Azərbaycan Beynəlxalq Bankının "Mərkəz" filialında xəzinadar vəzifəsində çalışıb. Hazırda isə Nəsimi filalında işləyir.
Məhkəmə prosesi digər şahidlərin dindirilməsi ilə davam etdirilib.
Xatırladaq ki, zərərçəkmiş qismində Beynəlxalq Bankla yanaşı, Aqrokredit bank və Vergilər Nazirliyi tanınıb. Həbs edilənlərdən biri C.Hacıyevin dostu, hazırda həbsdə olan Dünyamin Xəlilovdur. İsmayıl Hidayət-zadə təqsirləndirilən şəxsdir. O, C.Hacıyevin bacanağıdır və "İntertabakko” Zaqatala Tütün Emalı Zavodunun direktoru vəzifəsində işləyib.
Hidayət-zadə "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" ASC-dən kredit götürərək qaytarmamaqda günahlandırılıb və 5 il cəza alıb.
Digər şəxslər isə Camal Həsənov, Sərxan Rəsulov, Natiq İmanov, Samir Hacıyev, Təbriz Əbdülhəmidov, Mahir Qaffarov, Sadıx Murtuzayev, Tərlan Məhərrəmov, Fəxrəddin Heybətov, Ramin Əhmədov, Mariz Muradov, Səlahəddin Qədirov, Erxan Cavad, Arif Ramazanov, Navai Şirinov, Svetlana Əsədullayeva, Arif Mədətov, Adil Mikayılov, Ramis Kərimovdur.
Onlar barəsində mənimsənmə ittihamı irəli sürülüb.
Rəsmi məlumata görə, aparılmış istintaqla 2001-2015-ci illərdə "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsində işləmiş C.Hacıyevin göstərişləri əsasında ayrı-ayrı ölkələrdə yaradılmış hüquqi şəxslərlə real dəyəri olmayan sadə veksellərin alqı-satqısına dair 3,4 milyard ABŞ dolları və 987 milyon avro məbləğində (müvafiq dövrün məzənnəsi ilə 3,8 milyard manat) müqavilələr bağlanılaraq qanunsuz veksel əməliyyatları aparılmasına dair əsaslı şübhələr müəyyən edilib.