"Azərpoçt" sakinləri məktub dalıyca haraya göndərir? - “Yaşadığım yerdən neçə kilometr kənara məktub və bağlama üçün gedirəm”
"Azərpoçt" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) poçt filialları üzrə xidmətlərin təşkili və ərazilərin bölüşdürülməsi problem olaraq tam bir müəmmadı.
Mia.az xəbər verir ki, filialların xidməti zamanı ərazi seçiminin düzgün aparılmaması sakinlərin vaxt itkisinə və haqlı narazılığına səbəb olur.
Düzdü, son illərdə bütün xidmət sahələri üzrə fəaliyyətin elektronlaşdırılması bəzi komponenlər üzrə poçt xidmətlərinin aktuallığını sıradan çıxarıb. Məsələn, kommunal ödənişlər, bank borclarının ödənişi və s. üçün poçta getməyə ehtiyac yoxdu: bunu mobil tətbiqlərdən rahat etmək olar. Poçt filiallarının bütün xidmətlərinə tam gücüylə hazırda yalnız ucqar ərazilərdə ehtiyac var. Şəhər mərkəzlərində, xüsusilə paytaxtda poçt sadəcə, məktub, bağlama almaq üçün istifadə olunur. Amma necə?
Azərpoçtun Bakının rayonları üzrə filiallarının ərazi bölüşdürülməsi artıq illərdi, insanları narahat etməkdə davam edir. Sakinlərin yaşadığı ünvanlardan xeyli kənarda olan poçt filialına getməyə məcbur edilməsində məqsəd nədir?
Məsələn, Yeni Yasamal ərazisində 70 və 17 saylı 2 poçt filialı var: aralarında 3 kilometrə qədər məsafə var. 70 saylı filialın ərazisində yaşayanlar məktub və bağlama üçün 27 saylı filiala getmək məcburiyyətindədi. 70 saylı poçt filialının yerləşdiyi binanın sakini deyir ki, o, məktub və bağlama üçün 17 saylı filiala getməyə məcbur qalır: “Təsəvvür edin, mən evimin altında yerləşən 70 saylı poçta yox, 3 kilometr kənarda yerləşən 17 saylı poçta getməliyəm”.
"Azərpoçt" sakinlərin yaşayış yeri üzrə ünvanları niyə dəqiqləşdirmir? Və yaxud ümumiyyətlə, bu cür xəritələşmə mövcuddurmu? Sakinlərin yaşadığı ərazidə yerləşən poçt filialının xidmətindən istifadə etməsiylə bağlı bəlkə hansısa strateji və yaxud prinsipial planlama, qüvvədə olan təlimat, daxili sərəncamlara uyğun göstərişlər var, biz bilmirik?
Bundan başqa, poçt əməkdaşı abonentin evinə qədər gəlir, məktub və ya bağlamaya görə bildirişi verib gedir. Bildirişin üzərində filialın nömrəsi yox. Kiminlə əlaqə saxlayasan?
Xatırlayan varsa, bundan əvvəlki illərdə abonent ona məktub və ya bağlama olduğuna dair məlumatı telefonla əldə edə bilirdi. Eyni zamanda bildirişlərin üzərində poçt əməkdaşının, yaxud filialın nömrəsi olurdu və bu minvalla əlaqə saxlayırdın, yeri və vaxtı dəqiqləşdirirdin. İndi fəaliyyətin bu hissəsi ləğv edilib. Maraqlıdı, poçt xidmətləri il-ildən təkmilləşmək əvəzinə niyə bu qədər qəliz olsun ki?
Onsuz da şəhər camaatı üçün poçtun bir idarə olaraq əhəmiyyəti il-ildən azalmaqdadı. Burada təklif olunan xidmətlərin 90 faizini mobil tətbiqlər vasitəsinə çox rahat, asan, oturduğun yerdə, heç evdən, iş yerindən çıxmadan həll edə bilirsən. Belə yüksək rəqabət mühitində yalnız bağlama və məktub üçün poçtun qapısını döyənlərə əziyyət vermək bir az ciddiyyətdən, peşəkarlıqdan kənar deyilmi?
Məsələ ilə bağlı Azərpoçtun ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Afaq İbrahimova ilə əlaqə saxladıq. Şöbə müdiri bizə geridönüş edəcəyini bildirsə də, ondan xəbər çıxmadı.
Mövzuya yenə qayıdacağıq.