Musiqiyə səs verin.
Fəxri Xiyaban bizə,
Mikrofonlu söz desin.
"Ölülərimiz" dirilsin,
Musiqilər sevinsin.
Ətrafımız ayılsın.
Torpaqımız açılsın,
Fəxri Xiyaban əl çalsın.
Onu da deyim ki, parlament seçkilərində qalib gəlsəm, bir neçə təkliflə çıxış edəcəm. İnsanlar Fəxri Xiyabana gedir və oranı ziyarət edirlər. Mən arzu edirəm ki, hər zaman Fəxri Xiyabanda Cövdət Hacıyevin simfoniyaları, Müslüm Maqomayevin, Fikrət Əmirovun, Arif Məlikovun simfonik əsərləri səsləndirilsin. Təkliflərimdən biri budur.
Eləcə də ləhcə ilə danışan aparıcı və müğənnilərin televiziyaya çıxmasına qadağa qoyulsun. Digər təklifim isə Bakının qədim məhələsi olan "Kubinka"da ayda bir dəfə evlərin səliqəsi nəzarətə alınsın. Həyətləri də nəzarətə alınmalıdır. Hollandiyada belə hal var.
Təkliflərimdən biri də evdar xanımlara gələcəkdə maaş verilməsiylə bağlıdır. Qızlarımız daha çox karyera qurmağa yox, ailə qurmağa can atsınlar.
- Millət vəkili seçilsəniz, müğənnilik fəaliyyətinizdən uzaqlaşacaqsınızmı?
- Mən bəstəkar-müğənniyəm, millət vəkili olsam da sənətimdən uzaqlaşmaram. Mən elə mahnılar oxumuram ki, sənətdən uzaqlaşım. Çünki mənim musiqilərim elə əsərlərdir ki, onlar sənət baxımından əhəmiyyətlidir.
Musiqi ruha qidadır. Hərbi vətənpərvərlik mövzusunda 46 mahnım var. Ona görə düşünmürəm ki, müğənnilikdən uzaqlaşacam. Sadəcə şou-proqramlara getməyəcəm. Millət vəkilliyimdən aldığım maaşın yarısını seçicilərimə paylaşacam. Çünki öz sənətimdən pul qazanmağı bacarıram. Mən bu günə qədər xeyriyyə işləri də görmüşəm. Bir neçə insanı ödənişsiz əməliyyat elətdirmişəm.
- Seçki kampaniyası üçün maliyyə məsələsini necə həll edəcəksiniz? Bunun üçün maddi imkanınız varmı?
- Allahın köməyi həll edəcəm. Yenə deyirəm, bu yolu özüm gəlməmişəm. Bəzən elə bir şey olur ki, istəsən də həyata keçmir. Mən seçkilərə çox gec qatıldım. Hətta seçki dairə seçki komissiyasına gələndə komissiya sədri dedi ki, artıq gecdir, çatdıracaqsınızmı? Sanki Allah mənə güc verdi. Bir gün ərzində sənəd məsələsini həl edib, müraciət elədim. Heç ağlıma da gəlməzdi ki, öz yaşadığım ərazidən namizədliyimi verərəm.
- Siyasətlə nə dərəcədə maraqlanırsınız? Müğənnilik sənəti və siyasət fəqli sahələrdir.
- Ən böyük siyasət düzlük deməkdir. Bəzən siyasətin deyə bilmədiyi bir sözü incəsənət çox asanlıqla deyir. Mən sözümü yetərincə musiqi sahəsində demişəm, hərbi-vətənpərlik mahnılarımla, layihələrimlə və sair.
Uzun illərdir, hörmətli millət vəkillərimizlə tədbirlərdə çıxış edirik, hərbi hissələrə gedirik. Mərhum millət vəkili Qənirə Paşayeva və digər millət vəkillərimiz ilə... Yəni mənim siyasət sahəsiylə bağlı təcrübəm var.
- Seçkidə uduzsanız nə edəcəksiniz?
- Mən növbədənkənar parlament seçkilərində uduzmamışam, artıq qalibəm. Mənim qudam Akif bəy mənə deyir ki, "Elza xanım, sizin namizədliyiniz təsdiqləndi. Qeydiyyatdan da keçmisiniz. Siz ən böyük uğuru qazanmısınız. Artıq qalibsiniz. Qeydiyyatdan keçmək hər insana nəsib olmur".
Məni ruhlandıran qudama təşəkkürümü bildirirəm. Bu, doğrudan da böyük bir uğurdur. Mən imza toplayan zaman evlərə gedəndə bir az çəkinirdim. Mənə deyirdilər ki, Elza xanım, niyə siz gəlmisiniz, siz ulduzsunuz, əməkdar artistsiniz, köməkçiləriniz gəlsinlər... Əgər mən millət vəkiliyəmsə, həyətlərə də gedəcəm, evləri də gəzəcəm. İnsan öz işinin həm xadimi, həm də xadiməsi olmalıdır.