Tədbirin aparıcısı Azərbaycan Ədəbiyyat Fondunun baş direktoru Varis Xalq şairi Vaqif Səmədoğlu yaradıcılığından söz açıb, onun şərəfinə təşkil edilmiş müsabiqənin böyük maraqla qarşılandığına diqqət çəkib.
İlk olaraq söz Xalq yazıçısı Anara verilib. Vaqif Səmədoğlu ilə dostluğunun tarixçəsinin ən mühüm məqamlarını xatırladan çıxışçı, ölməz şairin yaradıcılığının əsas məziyyətlərindən söz açıb, qalibləri təbrik edib.
AYB sədrinin müavini Rəşad Məcid Vaqif Səmədoğlu ilə bağlı xatirələrini bölüşüb, şairin şeirlərindən nümunələr səsləndirib.
“Ulduz” jurnalının baş redaktoru Qulu Ağsəs müsabiqənin əhatə dairəsi haqda geniş məlumat verib. Qalibləri ayrılıqda təbrik edib.
Vaqif Səmədoğlunun ömür-gün yoldaşı Nüşabə Vəkilova 85 illiklə bağlı tədbirlərə qiraət müsabiqəsi ilə start verildiyini diqqətə çatdıraraq, bu müsabiqənin növbəti addım olduğunu qeyd edib.
Müsabiqənin münsiflər heyətində təmsil olunan Seyfəddin Hüseynli və Taleh Mansur ayrı-ayrı iştirakçıların uğurlu poetik nümunələrindən söz açıblar.
Pul və diplomla mükafatlandırılan qaliblər sonda öz şeirlərini səsləndirib.
Qeyd edək ki, müsabiqənin təşkilati dəstəkçisi “Kəpəz hospital", İnformasiya dəstəkçisi isə "Ədəbiyyat və İncəsənət" portalı idi.