İran "bardağı daşırdı", İsrail və Azərbaycanı təhdid etdi - "Sərhədlərimizdə dəyişikliklər etmək istədilər, amma..." - "İsraili vuran raketlərimiz çoxdur"
25-09-2023 [00:11]
İsrailin baş naziri Netanyahunun BMT Baş Assambleyasında İranı hədəf alan açıqlamalarından sonra İran Müdafiə Nazirliyi Azırbaycanı da hədəfə alan sərt bəyanat yayıb.
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, İsrailin baş naziri Netanyahunun çıxışı ilə bağlı bəyanat yayan İran Müdafiə Nazirliyi bu zaman üstüörtülü də olsa, Azərbaycanı da hədəfə alıb.
Bleə ki, İran Müdafiə Nazirliyinin sözçüsü Reza Talae Nik bəynaatında İranın deyil, İsrailin İrana hərbi təhdid yaratdığını bildirib: "Ancaq biz İsraili hədəf almaq gücünə sahibik. Bəli, bu gün açıq bəyan edirik, İsrail tərəfindən işğal altındakı əraziləri və birbaşa İsraili vuracaq “İsraili vuran” adlı raketlərimiz var. Biz bu adı "Hacı Qasım" raketlərinə vermişik. Əlbəttə, bizim üçün birinci prioritet İsraildir. Biz hərbi sistem və sənayeimizi mövcud təhdidlərə uyğun dizayn etmişik. Sionist İsrail rejimi də bu təhdidlərdən birincisidir. Bu gün biz Yaxın Şərqdə müdafiə sahəsində mühüm bir ölkəyə çevrilmişik. İransız heç bir plan bölgədə gerçəkləşə bilməz. Sərhədlərimizdə geosiyasi dəyişikliklər etmək istəyənlər oldu, amma bunu edə bilmədilər və heç vaxt da edə bilməyəcəklər. Təkrar edirik, bölgədə heç bir sərhəd dəyişikliyinə icazə verilməyəcək. Biz bunları müəyyən əsas və gücə söykənərək açıq şəkildə bəyan edirik".
Xatırladaq ki, İsrailin Baş naziri Binyamin Netanyahu BMT Baş Assambleyasında etdiyi çıxışda "İranın nüvə ambisiyalarına qarşı inandırıcı bir təhdid təqdim edilməlidir. İsrailin baş naziri olduğum müddətcə İranın nüvə silahı əldə etməsinin qarşısını almaq üçün üzərimə düşən hər şeyi edəcəm", - deyib və beynəlxalq ictimaiyyəti İranın təhdidlərinə biganəlikdə ittiham edib.