İran Yunanıstanda terror törətməyə cəhd göstərib - Afinada İrana işləyən 2 pakistanlı həbs olunub, üçüncü isə axtarışdadır
"“http://xn--iranwire-o0e.com/” saytı xaricdə yaşayan peşəkar iranlı jurnalistlərin orqanıdır. Onlar da molla rejiminə qarşı mübarizə aparırlar. Sayt bir çox dildə, o cümlədən azərbaycan türkcəsində də xəbərlər yayır...".
Bu barədə Mia.az-a açıqlama verən jurnalist Elbəyi Həsənlinin sözlərinə görə, adıçəkilən sayt bu gün “Greece Uncovers Terrorist Plot; Israel Points Finger At Iran” (Yunanıstan terror planının üstünü açır; İsrail barmağını İrana tuşlayır) adlı xəbər yayıb:
ELBƏYİ HƏSƏNLİ
"Məlumatda deyilir ki, Yunanıstan bəyan edib ki, onlar Afinadakı yəhudi restoranını hədəf alan 2 pakistanlını həbs ediblər. Anti-terror polisinin dünən yaxaladığı şəxslər bildiriblər ki, onlar göstərişi İrandan alıblar. Bu insidentə görə İsrail İranı ittiham edib. İsrailin kəşfiyyat orqanı “Mossad” bəyan edib ki, Yunanıstandakı əməliyyatın bir çox ölkədə İrandan idarə olunan geniş şəbəkənin bir hissəsi olduğu üzə çıxıb. İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunun ofisi də oxşar bəyanatla çıxış edib. “The Times of Israel” isə yazır ki, tutulanın biri 29, digəri isə 27 yaşındadır. Onlarla bir yerdə olan üçüncü şəxs isə aradan çıxıb. Hazırda onun axtarışı aparılır".
Jurnalistin məlumatına görə, hədəf alınan restoran “Chabad House” adlanır: "Bu restoran “Kosher” restoran zəncirinə bağlıdır. Bu restoranda müxtəlif dini ayinlər də icra olunur. Həbs olunan pakistanlılar 4 ay əvvəl qeyri-qanuni yolla Türkiyədən Yunanıstana daxil olub. Polis bildirib ki, terrorçular “xüsusi rəmzi məna daşıyan hədəfi” artıq müəyyən edibmiş. “The Times of Israel” yazır ki, bəzi ölkələr, xüsusən Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Gürcüstan, Azərbaycan, Türkiyə və Bəhreynin terrora məruz qalmaq riski çox yüksəkdir.
Gördüyünüz kimi, İranın terror şəbəkəsi dünən təkcə Azərbaycanda yox, Yunanıstanda da qətl törətməyə çalışıb. Yunanıstan polisinin sayıqlığı bu qəsdin qarşısını ala bilib. Azərbaycanda isə Fazil Mustafa terror hücumuna məruz qalıb...".
Elbəyi Həsənlinin sözlərinə görə, Yunanıstanda baş verən olay bir daha göstərir ki, İran fərqli ölkələrdə terror aktları törətməkdə israrlıdır. Terrora bu qədər maraq İranda mövcud olan molla rejiminin mahiyyətindən irəli gəlir: "İsrail xarici işlər naziri Eli Kohen Ceyhun Bayramovla bu günkü görüşdə “Azərbaycan və İsrail İranın təhdidini bölüşür. İran regionumuzu təhdid edir, terrora dəstək verməklə, maliyyələşdirməklə Yaxın Şərqdə qeyri-stabillik yaradır. Biz İrana qarşı birgə hərəkət etməliyik. İranın nüvə imkanlarını genişləndirməsinə imkan verməməliyik”, deməsi də təsadüfi deyil.