"Birinci ümidləri onadır ki, Vaşiqnton Ankaraya təzyiqi artıraraq..." - Politoloq
İsveçlə Türkiyə arasında yaranan gərginlik iki ölkənin - Finlyandiya və İsveçin NATO-ya üzv olma imkanını sual altına alıb.
Məsələni MİA.AZ-a şərh edən polistoloq Elxan .Şahinoğlu deyir ki, hər iki dövlət Türkiynin terrorçularla bağlı tələbini rədd etməsi, ardımca isə Quran kitabının yandırılması vəziyyəti qəlıizləşdirib: "Hazırki vəziyyətdə İsveçin və Finlyandiyanın iki ümidi qalıb.
Birinci ümidləri onadır ki, Vaşiqnton Ankaraya təzyiqi artıraraq, bu iki ölkənin Şimali Atlantika Blokuna üzvlüyünü sürətləndirsin. Misal üçün yayılan xəbərlərə görə, ABŞ Türkiyəyə satacağı F-16 hərbi təyyarələri əvəzinə Ankarının İsveç və Finlyandiyanın NATO üzvlüyünə razılığını almaqdır. Ancaq Vaşinqton bu xəbərləri təsdiqləməyib.
Helsinki və Stokholmun ikinci ümidi mayda Türkiyədə keçirilən prezident seçkisində Cumhurbaşqanı Rəcəb Tayyib Ərdoğana məğlub olmasınadır. Hesab edirlər ki, Ərdoğanın yerinə fərqli siyasətçi Cumhurbaşqanı olarsa, NATO-ya üzvlük məsələsi həll olunacaq. Bu hesabların nə dərəcədə özünü doğruldacağını seçkidən sonra biləcəyik. Hər halda seçkiyə qədər Ankaranın mövqeyi dəyişməyəcək və İsveçlə Finlyandiya NATO üzvü ola bilməyəcəklər".