Azərbaycan TAP ilə İtaliyaya təbii qaz nəqlini 77 % artırıb
Aprelin 17-dən etibarən Cənub Qaz Dəhlizinin bir həssəsi olan Trans-Adriatik Qaz Boru Kəməri (TAP) ilə Azərbaycandan təbii qazın nəqli 77 % artıb.
“Report”un xarici mətbuata istinadən verdiyi məlumata görə, Türkiyə və Yunanıstan arasındakı Kipoy giriş nöqtəsində gündəlik olaraq 26 milyon kubmetr təbii qaz daxil olur.
Bu təbii qazın böyük hissəsi İtaliyaya nəql edilir. Son bir həftə ərzində bu ölkəyə 22 milyon kubmetrə yaxın təbii qaz tədarük edilib. Bu müddət ərzində Yunanıstana nəql edilənb təbii qazın həcmi 4 milyon kubmetr təşkil edib.
Azərbaycan qazının Avropaya tədarükünün kəskin artması Şimal-Qərb Avropa ölkələrindən fərqli olaraq, İtaliyanın növbəti istilik mövsümünə qədər anbarlara qaz vurma mövsümünə başladığı ilə əlaqəli ola bilər.
Avropalı treyderlər bildirirlər ki, Trans-Adriatik Qaz Boru Kəmərinin platformasına görə, texniki cəhətdən gündəlik 33 milyon kubmetr qaz tədarük etmək gücündədir və gündəlik 31 milyon kubmetr ötürmə gücü ilə müqavilə bağlanıb.
TAP-ın səhmdarları SOCAR (20 %), bp (20 %), Snam (20 %), Fluxys (19 %), Enagás (16 %) və Axpo (5 %) şirkətləridir.